Zalanie dokumentów może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, powodując znaczące zniszczenia ważnych akt, zapisów czy danych osobowych. Mokre dokumenty wymagają szybkiego i skutecznego działania, aby ograniczyć trwałe uszkodzenia. Oto kompleksowy poradnik, jak postępować z mokrymi, zmoczonymi lub wilgotnymi dokumentami, aby maksymalnie zabezpieczyć ich wartość i czytelność.
Co robić po odkryciu mokrych dokumentów?
Na początku oceń sytuację. Natychmiast po odkryciu, że dokumenty są mokre, dokonaj wstępnej oceny zakresu szkód. Zidentyfikuj, które dokumenty są najbardziej wartościowe lub pilne i skup się na nich w pierwszej kolejności. Następnie ogranicz kontakt z wodą. Jeżeli dokumenty nadal są narażone na działanie wody, natychmiast delikatnie przenieś je do suchego miejsca. Jeśli dokumenty są zalane wodą stojącą, delikatnie wyjmij je, unikając dalszego nasiąkania. Najlepiej wykonuj to w rękawiczkach i bardzo delikatnie.
Kolejnym krokiem powinien być kontakt z nami. Od lat zajmujemy się profesjonalnym osuszaniem dokumentów i zajmiemy się tym za Ciebie. Jeśli obawiasz się dotykania zalanych dokumentów i nie chcesz ich bardziej zniszczyć, to od razu się z nami skontaktuj - przyjedziemy po dokumenty i przetransportujemy je w najbezpieczniejszy sposób jak to tylko możliwe celem rozpoczęcia procesu osuszania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Czego nie robić, gdy dokumenty są mokre?
Oto kilka wskazówek, czego bezwzględnie nie należy robić z mokrymi dokumentami, gdyż można narazić je na wiele szkód:
- Nie używaj gorącego powietrza - unikaj używania suszarek do włosów, grzejników czy innych źródeł gorącego powietrza, aby osuszyć dokumenty. Gorące powietrze może spowodować krzywienie się papieru, rozmazywanie tuszu i inne uszkodzenia.
- Nie odrywaj zlepionych stron - jeśli strony dokumentów są do siebie przyklejone, nie próbuj ich rozdzielać na siłę. Może to prowadzić do dalszych uszkodzeń. Zamrożenie dokumentów może pomóc w późniejszym bezpiecznym oddzieleniu stron.
- Nie składaj ani nie gnieć mokrych dokumentów - składanie lub gniecenie mokrych dokumentów może spowodować trwałe zniszczenia. Staraj się trzymać dokumenty na płasko lub powiesić je w przewiewnym miejscu do wyschnięcia.
- Nie opóźniaj działań - czas jest kluczowy w przypadku mokrych dokumentów. Im szybciej zadzwonisz do nas i rozpoczniemy proces osuszania, tym większe szanse na uniknięcie trwałych uszkodzeń.
Mokre, zmoczone i wilgotne dokumenty wymagają szybkiej i przemyślanej reakcji, aby zminimalizować szkody i zabezpieczyć ważne informacje. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, można skutecznie zarządzać kryzysową sytuacją i ocalić cenne dokumenty. Nie ryzykuj zniszczenia ważnej dokumentacji, skorzystaj z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, aby odpowiednio zadbać o Twoje dokumenty.
Odezwij się do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytania i tak szybko, jak to możliwe uratujemy Twoje dokumenty.
{CTA_PHONE}
{CTA_EMAIL}