Case Study

Niszczymy dyski, ale tylko te niepotrzebne. Współpraca ze sklepem komputerowym x-kom

Częstochowski lider e-commerce dobrze zna się na nośnikach danych, bo sprzedaje je od prawie 20 lat. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy, która pomaga zabezpieczyć dane milionów klientów x-komu.

Wyzwania

Firma x-kom jest błyskawicznie rozwijającym się, wiodącym przedstawicielem rynku e-commerce w Polsce. Co za tym idzie – firma produkuje coraz więcej danych, akt i dokumentów. Nasza współpraca rozpoczęła się od harmonogramowej usługi comiesięcznych odbiorów dokumentacji papierowej ze wszystkich salonów x -kom w Polsce. Firma posiada 44 bezpieczne pojemniki na dokumenty, które rotacyjnie wymieniamy. Przekazywana dokumentacja jest bezpiecznie niszczona w naszych oddziałach. Z czasem x-kom stanął przed nowymi wyzwaniami:

 • znacznym wzrostem liczby cyfrowych nośników danych przeznaczonych do zniszczenia.
   
 • brakiem odpowiedniego zaplecza do bezpiecznego przechowywania nośników w poszczególnych oddziałach firmy.

 • koniecznością systematycznego odbioru dysków oraz trwałego i w pełni bezpiecznego ich niszczenia, zgodnego z obowiązującymi normami.

Rozwiązanie

Opracowaliśmy wspólnie z x-komem program wdrożenia nowego procesu gromadzenia, odbioru i bezpiecznego niszczenia cyfrowych nośników informacji oraz wypracowaliśmy korzystne warunki finansowe.

 • Nośniki danych przeznaczone do zniszczenia są regularnie wysyłane z oddziałów x-kom do centrali firmy i tam oczekują na odbiór w bezpiecznych pojemnikach zapewnionych przez Rhenus Data Office.
   
 • Nasi pracownicy co miesiąc, zgodnie z harmonogramem, odbierają z centrali pojemniki z dyskami. W celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, klient przygotowuje listę zawierającą numery seryjne poszczególnych dysków przekazanych do utylizacji.
   
 • Dyski trafiają do profesjonalnych niszczarni Rhenus Data Office, które posiadają wydzielone strefy dostępu dla upoważnionych pracowników, są całodobowo monitorowane i chronione.
   
 • Pracownicy Rhenus Data Office przed zniszczeniem każdego dysku weryfikują jego numer seryjny z listą przekazaną przez klienta. W razie potrzeby zgłaszają opiekunowi kontraktu ze strony x-kom ewentualne błędy czy niezgodności.
   
 • Nośniki są niszczone mechanicznie, zgodnie z normą ISO 21964.

Rezultaty

X-kom w ramach kompleksowej usługi niszczenia cyfrowych nośników danych, których dalsze przechowywanie nie jest już konieczne, uzyskuje szereg efektów.

 • Regularne odbiory dysków do niszczenia pozwalają spełnić wymogi RODO związane z koniecznością niszczenia nośników danych, których okres przechowywania minął. 
   
 • Bezpieczeństwo i rzetelność przy niszczeniu dysków – zasada podwójnego sprawdzania numerów seryjnych wykluczająca pomyłki i przypadkowe zniszczenie dysków z aktualnymi danymi.
   
 • Utrzymanie porządku i zmniejszenie przestrzeni magazynowej, w której gromadzone były zbędne dokumenty i nośniki danych cyfrowych. 

Dodatkowe korzyści, które dostrzega klient to:


W 2020 roku przekazaliśmy Rhenus Office Systems 1552 dyski HDD i SSD. Współpraca z Rhenus Office Systems daje nam przede wszystkim spokój. Nie musimy się martwić o bezpieczeństwo niepotrzebnych nam już danych, bo mamy pewność, że zostały one zutylizowanie zgodnie z najwyższymi standardami. Nie ma tu absolutnie żadnego ryzyka zagubienia bądź niewłaściwego przechowywania danych.

Konrad Mroczek (Specjalista ds. bezpieczeństwa i ochrony w x-kom)