Artykuły

JAK ZNALEŹĆ USŁUGODAWCĘ DO NISZCZENIA DOKUMENTÓW?

Niszczenie dokumentacji to proces, który zaczyna się dużo wcześniej, nim dokumenty trafią do niszczarni i zostaną trwale zutylizowane. W tym momencie się on także nie kończy, ponieważ potrzebne jest Ci jeszcze potwierdzenie ich utylizacji zgodnie z przepisami. Profesjonalny usługodawca w zakresie niszczenia dokumentów powinien zapewnić Ci kompleksową opiekę na każdym etapie tego procesu i odpowiednie jego przeprowadzenie. 

Zamówienie usługi – jak powinno przebiegać? 

Profesjonalny usługodawca w zakresie niszczenia dokumentów nie powinien oczekiwać od Ciebie, że będziesz mierzył, ważył dokumenty, liczył kolejne segregatory. Oczywiście im więcej informacji o wielkości zbioru podasz, tym lepiej, natomiast przedstawiciel usługodawcy powinien dość szybko dzięki kilku pytaniom pomóc Ci określić przybliżoną wielkość zamówienia. To usługodawca powinien wskazać, ile i jakich pojemników będzie potrzebować w takiej sytuacji. W końcu usługodawca powinien także zagwarantować Ci najwygodniejszy dla ciebie sposób gromadzenia takich dokumentów i realizacji usługi. Oczywiście przy jednorazowej usłudze po prostu zapewni Ci on odpowiednie pojemniki do odbioru lub – w przypadku większego zbioru – odpowiedni zespół pracowników do jego przejęcia. Profesjonalny dostawca usług niszczenia może Ci jednak zaproponować odbiory harmonogramowe, a więc razem z odbiorem jednego pojemnika dostarczać drugi, który w określonym czasie możesz wygodnie zapełniać przeznaczonymi do zniszczenia dokumentami. Szybkość wykonania usługi od momentu przyjęcia zlecenia do realizacji także ma tutaj niemałe znaczenie.

Odbiór i transport – bezpieczeństwo przede wszystkim 

Odbiór dokumentów należy przeprowadzać z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. W Rhenus Office Systems Poland gwarantujemy Ci, że po dokumenty zgłosi się sprawdzony pracownik firmy. Pojawi się w siedzibie zgodnie z ustalonym harmonogramem. 

Po odbiorze pojemniki transportowane są samochodami wyposażonymi w GPS, dzięki czemu można odtworzyć dokładną trasę przejazdu oraz w czasie rzeczywistym sprawdzić, gdzie znajduje się kierowca. Te rozwiązania gwarantuję sprawną logistykę, a to z kolei przekłada się na jakość świadczonych Tobie usług.

Doświadczony usługodawca, jakim jest Rhenus Office Systems Poland, dysponuje zestawem zanonimizowanych pojemników różnych wielkości, które służą do odbioru dokumentacji od klienta i jej bezpiecznego transportu. Pojemnik jest wyposażony w klucz zatrzaskiwany w środku, co dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo. Ponieważ pojemniki są zanonimizowane i wyposażone jedynie w numery barkod, osoba z zewnątrz nie jest w stanie ustalić, czyje dokumenty są przewożone w środku. Może to zrobić jedynie osoba z dostępem do systemu informatycznego, a tego typu dostęp ma tylko kilka odpowiedzialnych osób w siedzibie usługodawcy. Rozkodowanie pojemnika następuje dopiero w niszczarni. 

Niszczenie – zgodność z normami 

Profesjonalizm firmy zajmującej się niszczeniem dokumentacji potwierdza przede wszystkim stosowanie procedur zgodnych z normą ISO 27001 dotyczącą bezpieczeństwa informacji oraz normą opisującą niszczenie danych ISO 21964. Zwraca się tu uwagę na poziom bezpieczeństwa, klasę tajności dokumentów. Chodzi nie tylko o zakup odpowiednich instalacji niszczących, ale i przebieg procesu niszczenia i uczestniczące w nim podmioty. Profesjonalistę w zakresie niszczenia dokumentacji wyróżni:

  • brak podwykonawców, 
  • weryfikacja pracowników pod kątem niekaralności, 
  • zamknięta, chroniona, bezpieczna niszczarnia, 
  • anonimizacja pojemników za pomocą barkodów, 
  • losowe niszczenie. 

Nie bez znaczenia jest przygotowanie ścinek tak, aby były one gotowe do poddania recyklingowi oraz przekazanie klientowi certyfikatu potwierdzającego zniszczenie dokumentów. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o niszczeniu dokumentów? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!