Automatyzacja narzędziami stworzonymi we własnym zakresie vs wykorzystanie technologii RPA
Wiele firm już dziś stara się optymalizować procesy biurowe wykorzystując wewnętrzne zespoły IT. Czy takie podejście jest błędne? Czy niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko?
Fenomen rozwiązań Robotic Process Automation oraz firmy tworzące tego typu rozwiązania, które w krótkim czasie stały się graczami o globalnym zasięgu, świadczy o spełnieniu oczekiwań Klientów z zakresu pomocy w optymalizacji procesów. Każdy projekt IT wiąże się dla firmy z zabezpieczeniem zaplecza, prowadzeniem dokumentacji projektowej, aktualizacją w zależności od zmian i ponoszeniem niemałych kosztów osobowych.
Główne korzyści z zastosowania profesjonalnych systemów RPA to:
- znaczące obniżenie kosztów utrzymania rozwiązania automatyzującego procesy;
- możliwość zarządzania wszystkimi robotami w firmie z jednego miejsca - centralnego serwera;
- zwiększenie bezpieczeństwa utrzymania wiedzy i metod jego optymalizacji w organizacji;
- uniezależnienie się od wiedzy historycznej kluczowych członków zespołu projektowego;
- możliwość łagodnego przejścia na dowolne rozwiązania innych dostawców dzięki zapisowi procesu w formie zrozumiałej dla każdego.
Wybór odpowiedniej technologii i modelu użytkowania
Specjaliści z Rhenus, po analizie procesu, rekomendują wybór optymalnego rozwiązania technologicznego. Priorytetem, oprócz kwestii bezpieczeństwa, jest zastosowanie dobranego modelu użytkowania robotów, dającego najszybszy możliwy zwrot z inwestycji (zakup licencji), czy oszczędności w czasie (wynajem robota jako usługi, RaaS).
Stopień kompleksowości procesu, a ROI
Czym kierować się w wyborze procesu by osiągnięta korzyść była jak największa ? Zależność zakładanych korzyści od stopnia kompleksowości została pokazana poniżej.