Artykuły

Metody Niszczenia Nośników Danych

We współczesnym świecie, jednymi z najcenniejszych zasobów informacji stały się dane zapisywane na nośnikach cyfrowych. Kiedy już ich nie potrzebujemy, a zależy nam, żeby nadal nie dostały się w niepowołane ręce, należy zniszczyć je w specjalnie określony sposób. Nie warto stosować domowych sposobów niszczenia dysków, które i tak okażą się niewystarczająco skuteczne, a pewność usunięcia danych jest bardzo znikoma. W takim przypadku, należy więc skorzystać z usług profesjonalnych firm oferujących tego typu serwis.

Niszczenie nośników danych - aspekty prawne
 

Dyski twarde, nośniki flash czy nawet płyty CD mogą zawierać bardzo ważne i poufne informacje, dotyczące danych finansowych oraz księgowych, bazy klientów czy pracowników przedsiębiorstw. O ile większość firm dostosowuje się do wymogów prawnych związanych z pozyskiwaniem danych, tak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niszczenie danych też jest regulowane odpowiednimi przepisami. 

Istnieje wiele ustaw i rozporządzeń, polskich i unijnych, które związane są bezpośrednio ze sposobem postępowanie w przypadku informacji zapisanych na nośnikach cyfrowych. Określają one również możliwe sankcje i konsekwencje karne z tytułu niedopełnienia właściwych zasad ochrony danych. Do najważniejszych należy z pewnością:

  • Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.,
  • Ustawa o ochronie informacji niejawnych z dnia 5 sierpnia 2010 r.,
  • Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. zawarta w Kodeksie Celnym,
  • Ustawa z dnia 31 stycznia 1989 r. dotycząca Prawa Bankowego,
  • Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (tzw. "Rodo"),
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 maja 2012 r.,

Cechą wspólną wszystkich wspomnianych przepisów jest zasadnicze stwierdzenie, że informacje zawarte na elektronicznych nośnikach danych, muszą być całkowicie zniszczone w taki sposób, żeby nie było możliwe ponowne ich odczytanie. Nie jest jednak wskazana żadna, konkretna metoda usuwania informacjami z nośników . Najważniejsze po prostu, żeby była skuteczna.

Podstawowe metody niszczenia nośników danych - jak trwale usunąc dane z dysku?
 

Metody niszczenia nośników cyfrowych, można podzielić na dwie, główne kategorie: mechaniczne i logiczne. Pierwsza z nich w sposób fizyczny niszczy  nośnik w taki sposób, żeby nie można było już z niego w żaden sposób korzystać. Drugi sposób, uniemożliwia odczyt danych na identycznym poziomie, na którym zostały zapisane informacje, jednak bez fizycznego niszczenia samego dysku.

Metody mechaniczne
 

Najczęściej wykorzystywanymi metodami, które umożliwiają pozbycie się danych z nośników cyfrowych są mechaniczne sposoby niszczenia informacji. Polegają one głównie na rozdrabnianiu nośników, lub niszczenia ich większych części tak, aby w żaden sposób nie nadawały się już do użytku. Można więc na przykład, podpalić, zmiażdżyć, rozwiercić, ugotować lub zedrzeć z takiego nośnika powłokę magnetyczną. Takich metod jest wiele, jednak należy pamiętać, że niektóre z nich nie dają stuprocentowej pewności, że ponowne odczytanie danych nie będzie już nigdy możliwe.

Aby niszczenie dysków twardych i innych nośników metodą mechaniczną było jak najbardziej skuteczne, należy całkowicie rozdrobnić dany nośnik zgodnie z normą ISO z wykorzystaniem specjalnie certyfikowanego urządzenia tnącego. Następnie, od razu po całkowitym zniszczeniu nośnika, jego ścinki poddać recyklingowi. Wtedy mamy gwarantowaną pewność, że dane już nigdy nie ujrzą światła dziennego. Dodatkowo, utylizacja dysków twardych w taki sposób jest w pełni ekologiczna i bezpieczna dla środowiska.

Metody logiczne: nadpisywanie danych na dyskach
 

Najprostszym sposobem pozbycia się plików z dysków twardych, dzięki metodzie logicznej jest zwykłe usunięcie danych z nośnika. Niestety, jest to metoda całkowicie nieskuteczna, a odzyskanie w takim wypadku zapisanych informacji, zajmuje specjalistom kilka sekund. Bardziej zaawansowaną techniką jest kilkudziesięciokrotne nadpisywanie konkretnych danych tak, aby nie można było do nich w żaden sposób dojść. Należy jednak pamiętać, że metoda ta jest możliwa tylko w przypadku w pełni sprawnych i funkcjonalnych dysków. Mimo to i tak nie gwarantuje całkowitej pewności, że ponowne odczytanie plików nie będzie już możliwe. Nadpisane dane mogą zawierać błędy oraz być podatne na ataki wirusów i programów szpiegujących. Warto wtedy, wrócić do metody mechanicznej, jednak tylko takiej, która będzie odpowiednio i profesjonalnie przeprowadzona.

Metody chemiczne
 

Są uważane za jedne z najskuteczniejszych metod, pozwalających trwale usunąć dane z nośników. Deformacja dysków za pomocą odpowiednich substancji chemicznych pozwala na całkowitą zmianę struktur nośnika, tak aby nie posiadał on właściwości odpowiadających za zapis informacji.

Demagnetyzacja nośników danych
 

Demagnetyzacja dysków i innych nosników to proces, który wykorzystuje wyspecjalizowane urządzenie, wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne niszczące informacje zawarte na nośnikach danych. Metoda ta odznacza się dużą skutecznością i utrudnia odzyskanie plików nawet w warunkach laboratoryjnych. Niestety, jest dosyć droga, a na dodatek wymaga ciągłej kontroli danego dysku w celu potwierdzenia prawidłowego pozbycia się zapisanych informacji. Okazuje się również nieskuteczna w przypadku dysków SSD i flash.

Metody termiczne
 

Metody termiczne polegają głównie na doprowadzeniu nośnika informacji do tak wysokiej temperatury, że automatycznie straci on wszystkie właściwości magnetyczne. Jest to możliwe np. w piecu hutniczym, który osiąga temperaturę ponad 1000 stopni Celcjusza. Sposób ten jest jednak bardzo niepraktyczny.

Sposoby "domowe"

Usuwanie danych z nośników cyfrowych metodami domowymi, często kończy się niepowodzeniem. Amatorzy niszczenia dysków, próbują często zdeformować nośnik za pomocą wiertarki, młotka; zalewają również urządzenie płynem do mycia naczyń czy próbują je podpalić. Koszt takiego zabiegu jest stosunkowo niski, jednak w większości przypadków zupełnie nieskuteczny. Profesjonalistom, odczytanie informacji z uszkodzonego domowym sposobem dysku zajmuje najczęściej kilka minut.

Utylizacja pozostałości po nośnikach pamięci
 

Równie ważnym aspektem jak sam proces pozbywania się danych z nośnika, jest odpowiednia utylizacja odpadów po zakończonym procesie. Prawidłowy recykling dysków twardych, kart pamięci czy płyt CD/DVD, powinien się odbywać zgodnie z aktualnymi przepisami prawa związanymi z utylizacją optycznych i magnetycznych nośników informacji. To co pozostanie po procesie niszczenia musi zostać oznaczone odpowiednim kodem odpadu, a następnie poddane procedurom utylizacji dotyczącym sprzętu elektrycznego.

Profesjonalne usługi niszczenia danych
 

Rhenus Data Office Polska oferuje w pełni profesjonalne usługi związane z niszczeniem wszelkich nośników informacji, w tym dysków twardych, pamięci USB, kart pamięci czy płyt CD/DVD. Stosowane przez firmę metody są w pełni ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Specjalnie przygotowane aluminiowe pojemniki umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie poufnych danych. Dzięki temu, możesz mieć całkowitą pewność, że nawet najbardziej wrażliwe treści nie dostaną się w niepowołane ręce. Usługa niszczenia nośników cyfrowych Rhenus Data Office Polska opiera się na ich mechanicznej destrukcji, która jest zgodna z powszechną normą ISO/IEC 21964:2018 oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r., o ochronie danych osobowych tzw. "Rodo".  Na życzenie klienta, firma oferuje również niszczenie dysków twardych we wskazanym przez niego miejscu.